Jednoduchšia časť: Výroba prášku.
Kvalitný prací prášok nie je až taká veda ako sa nás snažia presvedčiť výrobcovia. Netvrdím, že na pridaných enzýmoch, formulách, kyslíku nič nie je. Ale ide to aj inak. Trochu skeptický, ale nakoniec veľmi milo som bol prekvapený, keď som spravil tento pokus s domácim práškom. Funguje a je šetrný. Kľúčovú úlohu v ňom hrá perkarbonát sodný, ktorý sa rozkladá na neškodnú sódu a peroxid. A práve ten má výborný bieliaci účinok. A aby sa prádlo dalo prať už od 30 stupňov, pomáhame tomu rozkladu Tetraacetylethylendiaminom (TAED).
Zloženie prášku
- 2000 g sódy na pranie – bežne dostupný prací prostriedok na zmäkčovanie vody
- 200 g mydla na pranie, ja som použil obyčajnú Lanzu. Ale akékoľvek marseillské mydlo nebude zlé
- 1000 g perkarbonátu sodného. Má na starosti bieliacu silu prášku
- 50 g TAED – Tetraacetylethylendiamin. Aktivátor perkarbonátu sodného. Je to katalizátor, ktorý nám umožní prať už od 30-ky
- 10-15 kvapiek éterického oleja, napríklad z levandule pre krásnu vôňu. Ale nie je to nutné
Príprava a používanie
Toto je naozaj tá jednoduchá časť. Stačí mydlo nastúhať na jemnom strúhači na tenké šupinky a všetky komponenty dôkladne zmiešať. To máme potom prášok hotový za chvíľku.
Je len jedna otázna vec – či pridať vonnú esenciu a či nie. Ja nepridávam. Na vôňu je predsa aviváž, ktorá sa dá ostatne pripraviť doma tiež. O tom ale v samostatnom článku.
Samotné dávkovanie nemáme ešte presne vyskúšané, ale zatiaľ platí, že sa dávkuje v množstve 2/3 bežného pracieho prášku.
Zložitejšia časť: Obal a dizajn.
Sporný nadpis, pretože to nie je zložité pre každého. Je známe, že tovar predáva obal a netreba to podceňovať. Skutočne vkusne zabaliť výrobok ide i s nožničkami, prírodným baliacim papierom, fixkami, pastelkami atď. Ja sa dizajnom živím, takže moje obaly musia byť na profesionálnej úrovni.
Pomôžem, no možno to zvládnete sami.
Keď to niekto nezvláda, rád pomôžem. V podstate si ale grafický návrh môžete pripraviť aj sami, s finalizáciou sa potom prípadne obrátite na profesionálnu firmu, kde majú zariadenia na malonákladovú tlač samolepiek i s výsekom do tvaru.
V zásade platí, že potrebujete zvládať prácu vo vektorovom grafickom softvéri (Adobe Illustrator, CorelDRAW), aby ste mohli pripraviť orezovú cestu pre ploter, čo vykrojí hotovú samolepku z papiera alebo plastovej fólie (My, čo robíme ECO, si volíme papier). Samotný obsah – grafika môže byť i bitmapová a robí sa to najlepšie v softvéri Adobe Photoshop.
So správne pripravených tlačových dát vám špecializovaná firma hoci i obdeň vyrobí hotové etikety. Tie už len prilepíte na nádobky s práškom. Ja plním prášok do zaváraninových pohárov s plechovým viečkom. Pri väčšom balení je dobré do pohára dať aj malé vrecko s ryžou, aby prášok nevlhol a nestvrdol na tehlu.
Obal vám môžem pripraviť.
Že vám z toho stoja oči stĺpkom? Pomôžem vám. Ale uvedomte si prv, že je to na niekoľko hodín práce a potom sa mi prípadne ozvite, či mi napíšte. Na to mám kontaktný formulár.
Dobry den, uspesne pouzivam doma vyrobeny prasok do mycky, teraz sa chystam na vyrobu domaceho prasku na pranie. Mam dobry tip na mieto ryze mozete pouzit postielku per macky ja pouzivam kukuricnu alebo eko drevenu do vrecuska,V recusko mozte nahradi vypratout ponozku bez pary.Funguje vyborne, obsah vedierka 3l s prasokom do umyvacky nezvlhol, vsetko absorvovala ponozka s podstielkou. Helen.K
Dobý deň prajem Helen.
Ďakujem za podnet. Drevená podstieľka by ma nenapadla. Ale veľmi dobrá je obyčajná bentonitová podstieľka pre mačky. Ale po pravde… veľmi sa tým nezaoberám. Vždy spravím množstvo tak akurát. A v zaváraninových fľašiach je prášok celkom v bezpečí. Suroviny vzduchotesne balím do kýblikov z plastu, alebo v originálnom vreci.
Ešte raz ďakujem.
Dobrý deň, zaujímajú ma vaše skúsenosti s dlhodobým používaním tohto prášku na tmavé a farebné prádlo. Na biele ho mám odskúšaný a už roky nedám naň dopustiť,no o farebné prádlo sa stále dosť bojím 🙂 neviem si predstaviť,aké účinky by mal bez perkarbonatu+taed…
Dobrý deň prajem.
Manželka v tom prášku perie všetko prádlo okrem čierneho. A vraj je všetko podľa jej predstáv, takže ja na vašom mieste to skúsim tiež. A bez akýchkoľvek modifikácií zloženia.
Ďakujem 🙂 a môžem sa spýtať, v čom doma periete čierne?
Dobrý deň prajem.
Ale isteže. Prezradím, že je to v zelenej fľaši so žabou. Reklamu im robiť viac nebudem.
skuste bez prekarbonatu a taedu, inak to iste
Dobrý deň,
recept ma zaujal, použili ste práškovú alebo kryštálovú sódu na pranie?
Dobrý deň prajem Jarmila.
Rozhodne odporúčam ťažkú sódu. Má formu krupice. Jemná prášková výhodná vyslovene nie je a kryštalická zas nie je prášok. Tak googlujte „ťažká sóda“.
Maroš.
Dobrý večer Maroš,
ďakujem za radu, nebola som doma, preto sa ozývam až teraz.
Všetko si vyhľadám a možno skúsim prášok vyrobiť.
Jarmila
Dobrý večer prajem,
vôbec nad tým nešpekulujte, uvidíte, že budete spokojná.
Maroš
Dobry den, prosim periete s praskom aj na 30’C?
Dobrý deň prajem Ema,
ak skutočne dosiahne prací cyklus 30°C, TAED kyslík uvolní a rozpustí sa. No mám takú skúsenosť, že pri 30°C v prádle zopár perličiek TAED zostane nerozpustených. Ale nič dramatické to nie je a keď sa to stane, tak sa ľahko vyprášia.
Prajem veľa zdaru.
Mayo
Dobrý den,
Prosím Vás, môžem použiť aj žlčove mydlo?
Všetky ostatné „ingrediencie“ doma mám, akurát teda mydlo mam len žlčove.
Ďakujem krásne
Pekný deň želám
Sandra
Dobrý deň vám prajem.
Nemám veľmi predstavu, čo vlastne žlčové mydlo je, ale môžete spraviť pokus. A dajte mi potom vedieť. Zvedavý som.
Ďakujem vám.
Dobrý deň Sandra, so žlčovým mydlom by sa malo prať v studenej vode, inak žlč stráca učinky odstraňovača škvŕn, takže by prášok nemusel byť až tak účinný.